درب سردخانه

درب سردخانه از مهم ترین قسمت ها برای حفظ و نگهداری مواد داخل آن می باشد. یکی از اصلی ترین مراحل طراحی سردخانه ها، انتخاب درب آن بر اساس نوع آن می باشد. درواقع درب ها موثرترین عامل بر میزان مصرف انرژی سردخانه به طریق تبادل هوا به دلیل ارتباط آن با محیط بیرون هستند. تعداد باز و بسته شدن درب به دلیل افزایش نفوذ هوای خارج به محیط داخل باعث کارکرد بیشتر سیستم درب شده و می تواند مصرف انرژی را تا 50 درصد افزایش دهد. در نتیجه بکاربردن درب استاندارد و مناسب تاثیر بسزایی روی کارکرد بهینه سردخانه ها دارد. تا مواد داخل آن ها که عمدتا خوراکی هستند تازه و سالم باقی بمانند.

انواع درب سردخانه

درب سردخانه در سه نوع زیر تولید می‌شوند

درب لولایی

ریلی یا کشویی

ریلی کنترل اتمسفر

این درب به دلیل مکانیزم ساده‌ای که دارد از گذشته تا کنون به عنوان پرکاربردترین درب‌ ها شناخته می‌شود. سادگی مکانیزم، قیمت پایین و درنتیجه کاهش هزینه احداث سردخانه، عمر بالا و راحتی در استفاده و نصب، از مزایای درب سردخانه لولایی می‌باشد. درب لولایی با توجه به اتلاف حرارتی بالایی که در هنگام باز و بسته شدن ایجاد می‌کند بیشتر برای سردخانه‌هایی مناسب است که رفت و آمد در آنها کم باشد.

همچنین با توجه به اینکه تکیه‌گاه این درب‌ها در یک سمت آن قرار دارد، در ابعاد بزرگ نمی توان از این نوع درب سردخانه ای استفاده نمود. زیرا با بزرگ شدن درب فشار زیادی به لولاها آمده و همچنین فضای زیادی برای باز و بسته شدن درب مورد نیاز خواهد بود. به همین دلیل آن ها را در ابعاد استاندارد متناسب با اجزای آن می سازند. تا در حین استفاده مشکلی پیش نیاید

این درب برای باز و بست شدن مکرر مناسب است. علت این امر اتلاف کم و تبادل هوای پایین هنگام باز و بسته کردن درب است. در سردخانه‌های بزرگ درب‌های کشویی از نوع موتوردار هستند که باعث افزایش سرعت باز و بسته شدن و رفع نیاز به نیروی دست برای باز و بست می‌‌شود. همچنین درب‌های کشویی به فضای کمتری جهت باز و بسته شدن نیاز دارند و برای اجرا در ابعاد بزرگ بسیار مناسب هستند. این درب ها به دلیل ویژگی های مختلفی که دارند در بسیاری از قسمت ها مورد استفاده قرار می گیرند.

درب سردخانه کنترل اتمسفر برای سردخانه‌هایی مناسب است که در آنها میوه‌ها و سبزیجات خاص و حساس به اکسیژن نگهداری می‌شود. به این مفهوم که این نوع درب‌ها جلوی نفوذ هوای خارج به داخل را می‌گیرند تا درصد اکسیژن هوای داخل سردخانه بالا نرفته و به این طریق عمر مواد غذایی افزایش یابد. این نوع درب‌ها با توجه به حساسیتی که دارند معمولا از نوع کشویی ساخته می‌شوند. تا علاوه بر راحتی هنگام باز و بسته کردن، از مقاومت و کارایی بالاتری برخوردار باشد.

یراق آلات درب سردخانه

یراق آلات درب سردخانه بسیار متنوع و دارای اجناس گوناگونی هستند. برای نصب درب سردخانه ها نیاز به یراق آلات است. لولا، قفل و دستگیره ها نمونه هایی از یراق آلات هستند. یراق آلات جزو قسمت های مهم اینگونه درب ها هستند. نوع درزگیری و مقاومت آن ها در برابر تغییرات دمایی، نوع قفل و مغزی آن و… از جمله مهم ترین عوامل هستند. از همین رو استفاده از نوع یرق آلات و البته کیفیت آن ها بسیار با اهمیت می باشد. چرا که در کیفیت نهایی درب ما اثرگذار هستند. به همین دلیل یکی از بخش های مهم برای بررسی کیفیت درب ها، کیفیت یراق آلات است. دستگیره ها و قفل در این بین از جمله بخش های مهم درب هستند. که باید در برابر تغییرات دمایی نیز مقاوم باشند

لولای درب سردخانه

استفاده از لولا ها باعث باز و بسته شدن درب های سردخانه می شود. یکی از یراق آلات مهم درب سرد خانه ها استفاده از لولا ها است. از وظایف لولا ها تحمل وزن درب می باشد. عدم استفاده از لولا های مناسب و با کیفیت ممکن است باعث آسیب های جانی و مالی شود. چرا که لولا مناسب باید توان تحمل وزن درب را داشته باشد. ضمن اینکه با تغییرات دما دچار اختلال و کاهش کیفیت نشود. تعداد لولاها هم متناسب با ابعاد درب نیز از دیگر عوامل مهم در این زمینه است.

لولای درب سردخانه
قفل درب سردخانه

قفل درب سردخانه

برای ایمنی بر روی درب های شیشه ای سردخانه قفل نصب می کنند که دارای انواع مختلفی هستند. آلیاژ استاندارد در ساخت قفل ها بسیار مهم است زیرا عدم به کارگیری آن باعث از کار افتادن چرخ دنده ها می شود. یکی از مهم تیرن بخش ها در درب های سردخانه ای نوع قفل آن می باشد. این ابزار باید به گونه ای باشند که با کاهش دما و یخ زدن دچار مشکل نشوند. همچنین راحتی در باز و بسته کردن و عدم تاثیرات محیطی بر آن از جمله فاکتوهای مهم در قفل ها می باشد. کیفیت قفل می تواند تضمین کننده کیفیت نهایی درب شما نیز باشد.

انواع قفل درب سردخانه

ریل

قفل درب سردخانه

قفل شب پاراگراف (لاتین) کلنگی

قفل مدل کمری دستبندی درب شیشه ای

قفل کمری قلبی درب سردخانه

قفل دستگیره ای یا فرودگاهی

دستگیره درب سرد خانه

یکی دیگر از یراق آلات مهم این درب، دستگیره می باشد. جنس دستگیره ها معمولا از استیل است و در رنگ های مختلف در بازار وجود دارد. از ویژگی های دستگیره خوب مرغوب بودن جنس دستگیره، مقاومت کافی، بلند بودن اهرم دستگیره می توان نام برد. دستگیره ها باید به خوبی عمل باز و بسته کردن را برای اینگونه درب ها انجام دهند. همچنین باید از مقاومت بسیار خوبی نیز برخوردار باشند تا با فشار دچار شکستگی نشوند. استفاده از جنس، ابزار و قطعات مناسب در ساخت این دستگیره با کیفیت بسیار با اهمیت است.

دستگیره درب سردخانه

ابعاد استاندارد درب سرد خانه

درب های سرد خانه دارای دو نوع کشویی و لولایی است که درب های لولایی در سه ضخامت 7،10 و13 در دو نوع پاشنه دار و بی پاشنه تولید می شود و درب های لولایی در دو ضخامت 10 و 13 تولید می شود.

نصب درب سردخانه

نحوه نصب درب سردخانه

ساندویج پانل سرد خانه ای یک نوع از مصالح ساختمانی است که وظیفه آن عایق کاری حرارتی است و از سه لایه تشکیل شده است. این ساندویچ پانل از عایق پلی اورتان است، علاوه بر استحکام ساختاری و مقاومت به سایش، عایق حرارتی خوبی نیز هست. این نوع ساندویچ پانل، دارای ضخامت 8 الی 15 سانتی‌متر می‌باشد. برای نصب این نوع پانل باید از افراد متخصص کمک بخواهید. تا با استفاده از تجربه و تخصص نسبت به نصب آن اقدام کنند. چرا که در صورت عدم نصب صحیح امکان اتلاف انرژی و نفذ هوا در آن وجود خواهد داشت.

کاربرد انواع درب سردخانه و معیارهای انتخاب

کشویی یا لولایی بودن درب

هنگام انتخاب بین درب کشویی یا لولایی بهتر است برای مواردی که فضای کافی برای بازشدن درب لولایی وجود ندارد، همچنین در سردخانه‌های بزرگ از درب کشویی استفاده شود. ابعاد درب‌ با توجه به‌اندازه و کاربری آن تعیین می‌شود بعنوان مثال در سردخانه‌های نگهداری میوه، اندازه آن بایستی حداقل از هر طرف 30cm بزرگ‌تر از جعبه‌ بسته‌بندی میوه‌ ها باشد تا تخلیه و بارگیری به‌ سهولت انجام گیرد. برای انتخاب ابعاد می‌توان به کاتالوگ‌ های شرکت ‌های تولید کننده مراجعه نمود.

اختلاف دمای داخل و خارج سردخانه

از اصلی‌ترین معیارهای انتخاب انواع درب کشویی، لولایی و کنترل اتمسفر یک سردخانه می‌توان به‌اختلاف دمای داخل و محیط بیرون سردخانه اشاره کرد. با توجه به این اختلاف دما، درب‌های سردخانه‌ای با ضخامت‌های 7 تا 15 سانتی‌متر تولید می‌شوند. بعنوان مثال برای سردخانه‌های زیر صفر برای کاهش اتلاف حرارتی انواع کشویی یا لولایی با ضخامت بیشتر مناسب‌تر خواهد بود. به همین دلیل هنگام خرید بایدبه این نکات توجه نمایید. همچنین با مشورت با افراد متخصص متناسب با نیاز خود اقدام به خرید نمایید.

المنت حرارتی دور درب

نکته‌ مهم دیگر وجود المنت حرارتی پیرامون درب است. به‌خصوص برای کاربرد‌های زیر صفر بالا نگه‌داشتن دمای درب مقداری بیشتر از نقطه‌ی شبنم به‌منظور جلوگیری از تقطیر آب و یخ زدن درب و درنتیجه آن خرابی درب، ضروری می‌باشد. این المنت بر روی درب‌های لولایی و کشویی و کنترل اتمسفر قابل نصب است. این بخش از درب های سردخانه ای باید دارای کیفیت مناسبی باشند. چرا که تاثیر بسزایی در کیفیت نهایی درب ما خواهد داشت.

نکته مهم دیگر در انتخاب نوع درب، این است که درب سردخانه لولایی هنگام باز شدن فضای بیشتری را برای جابجایی هوا ایجاد می‌کند و این امر باعث افزایش تبادل حرارت و رطوبت می‌شود. بنابراین درصورتی‌ که از نوع کشویی یا ریلی استفاده شود تبادل هوا و رطوبت کاهش یافته و مصرف انرژی و نیاز به دیفراست کاهش می‌یابد. با استفاده از درب ریلی معمولا هزینه ساخت سردخانه افزایش می‌یابد. به همین دلیل باید نسبت به خرید محصول مورد نیاز خود دقت نمایید.

کاربرد ساندویج پانل در درب سردخانه

ساندویج پانل سرد خانه ای یک نوع از مصالح ساختمانی است که وظیفه آن عایق کاری حرارتی است و از سه لایه تشکیل شده است. این پانل  از عایق پلی اورتان است، علاوه بر استحکام ساختاری و مقاومت به سایش، عایق حرارتی خوبی نیز هست. این نوع ساندویچ پانل، دارای ضخامت 8 الی 15 سانتی‌متر می‌باشد. پانل ها با توجه به ویژگی های مختلفی که دارند بسیار کارآمد و پرطرفدار هستند. در همین رابطه می توان از دو نوع ساندویچ پانل سقفی و ساندویچ پانل دیواری به عنوان پر مصرف ترین ها در این زمینه نام برد. این پانل ها امروزه به دلیل کیفیت و امنی بسیار بالا جایگزین بسیار مناسبی برای مصالح سنتی محسوب می شوند.

مزایای استفاده از ساندویچ پانل سرد خانه ای

حمل و نصب سریع آسان

عایق برابر سرما و گرما

مقاوم در برابر شرایط محیطی

قابل شستشوی آسان

غیر قابل اشتعال بودن

درب سردخانه کنترل اتمسفر

کنترل اتمسفر

در مواردی‌ که نیاز به کنترل دقیق شرایط محیط داخل و جلوگیری از ورود اکسیژن و گاز‌های دیگر به اتاق می‌باشد، مانند نگهداری طولانی مدت میوه‌ها و سبزیجات، از درب‌ سردخانه کنترل اتمسفر که به‌صورت کامل آب‌بند و هوابند هستند، استفاده می‌شود. با توجه به شرایط سردخانه کنترل اتمسفر که در آن با تزریق گازهای خنثی مانند دی اکسید کربن، درصد اکسیژن فضای سردخانه کاهش می یابد، جلوگیری از نفوذ مجدد اکسیژن به ‌داخل سردخانه امری ضروری است که به‌کمک درب کنترل اتمسفر امکان‌پذیر است.

این مجموعه ارائه دهنده انواع محصولات همچون پانل ها، کانکس ، فلاشینگ و… می باشد. با توجه به تجربه این مجموعه در تولید و رعایت استانداردهای بین المللی در ساخت، محصولات از کیفیت بالایی برخوردار هستند. در کنار این عوامل استفاده از دستگاه های بروز و افراد متخصص نیز در این امر اثرگذار هستند. به همین دلیل شما می توانید برای خرید انواع محصولات با کیفیت و سازه های پیش ساخته با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید. تا شما را در خرید محصولی متناسب با نیازتان راهنمایی کنند.