فوم عایق حرارتی xps

فوم  xps در فرآیندی پیشرفته همگام با تکنولوژی روز دنیا، با مقاومت حرارتی و فشاری بالا جهت عایق کاری ساختمان‌ها تولید می‌شود. بر خلاف دیگر روش های تولید که سبب ایجاد حفره، خلل و فرج و لوله های مویین در عایق می شود این روش بافتی یکنواخت با سلول های بسته و نفوذ ناپذیر ایجاد می کند که ضریب انتقال حرارت بسیار پایین و مقاومت بالا در برابر نفوذ رطوبت و فشار در مقایسه با دیگر عایق ها از مشخصه های منحصر به فرد این نوع عایق می باشد.

صفحات عایق حرارتی xps کبیرپانل (پلی استایرن اکسترود شده)، فوم های روزن رانی شده پلی استایرن بوده که دارای بافت تو در تو و به هم فشرده و خالی از حفره می‌باشند که کمک زیادی به مقاومت این فوم در برابر نفوذ رطوبت می‌کند. کاربرد این صفحات عایق حرارتی پلی استایرن اکسترود شده xps در عایق کاری کف (عایق حرارتی کف)، عایق کاری سقف (عایق حرارتی بام) و دیوارهای ساختمان های مسکونی (دیوار عایق – عایق حرارتی دیوار) و صنعتی (عایق حرارتی مرغداری – عایق حرارتی سقف سوله) می‌باشد

خصوصیات فوم XPS

ضریب مقاومت حرارتی بالا

مقاومت مناسب حرارتی بالای عایق حرارتی پلی استایرن اکسترود شده xps که در نتیجه ضریب هدایت حرارتی پایین پلی استایرن اکسترود شده است، سبب بالا بردن راندمان مصرف انرژی می شود و مناسبترین عایق جهت مصرف در دماهای پایین و محیط های مرطوب است

مقاومت فشاری بالا

فوم عایق xps از مقاومت بالا و یکنواختی در کل سطح عایق برخوردار است بطوریکه حدودا مقاومت از ۳۰۰ تا ۶۵۰ کیلوپاسکال را تحمل می کنند و تنها حدود ۵ درصد تحت این فشار در مدت زمان زیاد تغییر شکل خواهد داد بنابراین مقاومت بهتری در برابر بارهای ثابت و خزش در زمان طولانی نسبت به دیگر انواع عایق ها دارد.

عدم تغییر شکل و تغییر خواص

در مورد پایایی و دوام عایق ها و تجزیه نشدن آن ها در دراز مدت نگرانی هایی وجود داردکه عایق حرارتی پلی استایرن اکسترود شده xps در طول زمان به عناصر سازنده تجزیه نخواهد شد و از نظر شیمیایی و فیزیکی در طول زمان ثابت خواهد ماند و در برابر باکتری ها و قارچ ها مقاوم است. همچنین مواد سازنده عایق حرارتی xps هیچ گونه حساسیت و آلرژی به دنبال نخواهد داشت.

ویژگی های منحصر به فرد عایق xps

عایق XPS هر سه ویژگی عایق حرارتی، عایق صوتی و عایق رطوبتی را داراست و این ویژگی منحصر به فرد، عایق اکس پی اس را از دیگر عایق های موجود  متمایز می کند. صفحات یا بردهای xps دارای بافتی تودرتو  و خالی از حفره است که متشکل از گرانول پلی استایرن معمولی یا GPPS بوده که به روش اکسترودی، همراه با ذوب این گرانول در فشار بالا تولید می شود؛ به طور خلاصه می شود گفت که فرآیند تولید عایق ایکس پی اس براساس تکنولوژی ذوب مواد، مخلوط کردن پیوسته و تزریق و فشرده سازی در دما و فشار بالا جهت تولید صفحات سخت این عایق  صورت می پذیرد

ویژگی های منحصر به فرد عایق xps

بر خلاف دیگر روش های تولید که باعث ایجاد حفره و خُلَل و فُرج(منافذ و سوراخ های بسیار ریز) در عایق تولیدی می شود، در روش تولیدِ عایق xps، بافتی یکنواخت با سلول های بسته و نفوذ ناپذیر ایجاد می شود که ضریب انتقال حرارت بسیار بسیار پایین و مقاومت بسیار بالا در برابر نفوذ رطوبت و عبور صوت و فشار به وجود می آید و این روش تولید خاص، رفتار عایق ایکس پی اس را از سایر عایق های مشابه  متمایز می کند. عایق ایکس پی اس در ضخامت های ۲ الی ۱۰ سانتی متر تولید می شود و با توجه به امکان تولید این محصول در ابعاد مختلف، میزان ضایعات آن در زمان نصب در مکانهای مختلف بسیار کم خواهد بود.

اندازه فوم xps

ورق‌های فوم فشرده XPS در اندازه‌های مختلف قابل تولید است. عرض این ورق‌ها به ترتیب در اندازه ۶۰ سانتیمتر، ۹۰ سانتیمتر و ۱۲۰ سانتیمتر قابل تولید می‌باشد و طول آن نیز به دلخواه می‌باشد. ضخامت ورق‌های تولید شده قابل تغییر در بازه‌ ۲ سانتیمتر تا ۱۰ سانتیمتر می‌باشد

برتری های فوم xps

برتری های فوم xps
‎Foamize four‏ در دکوراتیو xps

‎Foamize four‏ در دکوراتیو xps

Foamize four  به عنوان جدید ترین تکنولوژیها برای تولید باکسهای دکوراتیو داخلی و نیز سبک سازی سقف و جایگزینی بسیارمناسب برای کناف و ایجاد محیطی زیبا برای داخل منازل مسکونی و تجاری می توان بهره برد ضمنا تنوع زیاد در طرح ها و سرعت اجرای بالا (در حدود ۱۰ برابر کناف) و سهولت اجرا و ضد رطوبت بودن از دیگر مزایای این محصول میباشد. تکنولوژی و معماری در عصر جدید ارتباط بیشتری پیدا کرده اند و این ارتباط در بسیاری از موارد باعث فراهم شدن زمینه مناسب جهت اجرای طرح ‎های مختلف با کوتاه
ترین زمان، بیشترین کیفیت و مناسب ترین هزینه شده است. یکی از متریال های نوین در صنعت ساختمان که این روزها در طراحی نما و دکوراسیون کاربرد پیدا کرده و ‎Foamize four‏ یک متریال مناسب برای جایگزینی عایق های سنتی و ابزارهای طراحی نما و دکوراسیون مانند گچبری و رابیتس است مزایای این محصول، انتخاب آن را در مقایسه با گزینه های ‎دیگر‏ می کند.

‏مزایای ‎Foamize four‏ در دکوراتیو

سبک و ضد زلزله بودن این محصول، تنوع مدل ها و سبک های نوین، سرعت نصب بالا (۱۰برابر) نسبت به سایر محصولات مشابه، تولید و مونتاژ مکانیزه، عایق حرارت و ‎رطوبت,‏ تا حدودی عایق صوت، قابلیت اجرا برروی کلیه سقف ها، به علت سبکی این محصول باکمترین زیر سازی و شاسی کشی میتوان آن را انجام داد.

فوم xps

‏قابلیت تغییر طرح قبل از اجرا

‏ابتدا طراحی انجام می شود و بعد از تایید کارفرما طرح مورد نظر با دستگاه ‎CNC‏ برش داده می شود، به علت مکانیزه بودن تولید این محصول تمامی طرح ها ومدل ها بدون عیب و نقص و مطابق با نظر مشتری میباشد، بهترین جایگزین برای کناف، قابلیت اجرا در محیط های مرطوب مثل حمام و استخر، آنتی باکتریال و ضد حشره، هزینه پرت متریال و تولید ضایعات تقریبا به صفر میرسد.

کاربردهای مختلف فوم xps

‏فوم xps برای ایجاد فضاهای سبز در مجتمع های مسکونی ، صنعتی و تجاری مورد استفاده قرار میگیرد ‏ بسترسازی باعث خلق محیطی مناسب برای زندگی ،تفریح، فضای بازی، کنترل دما و در نهایت بهبود معماری مورد استفاده واقع می گردد. به دلیل افزایش جمعیت در شهرها و صنعتی شدن ساخت و ساز و برج سازی و ایجاد فضاهای پنت هاوس در ساختمان های بلند نیاز به فضا های سبز بیشتر مورد علاقمندی قرار گرفته است.

عایق سازی کف سردخانه برای جلوگیری از اتلاف انرژی به دلیل اختلاف دمایی که در سطح زمین وجود دارد نیازمند عایق کاری هستند تا از اتلاف انرژی جلوگیری به عمل ‎آید.‏ نوع عایق سردخانه و نحوه اجرای اصولی آن ‎ibتاثیر بسیار زیادی در کاهش میزان مصرف انرژی سردخانه و عمر تجهیزات سردخانه دارد، بنابراین انتخاب یک گزینه مناسب برای نوع عایق امری بسیار مهم می باشد. بهترین عایق سردخانه از لحاظ مقاوم سازی با توجه به میزان بار وارده، دوام عدم جذب رطوبت، طول عمر و ماندگاری و همچنین قیمت پایین در مقایسه با عایق های دیگر در سردخانه ها فوم xps‏ می باشد.

در ساندویچ پانل سازه ای وجود دارد که از چند لایه متصل به هم تشکیل شده است که از مقاومت حرارتی بالایی برخوردار است. لایه های ساندویچ پانل هر کدام از خاصیت فیزیکی و مکانیکی برخوردار هستند و مختص به شرایط مکانیکی مختلف کاربرد خاص دارند. ولی در حالت کلی به در نوع ساندویچ پانل دیواری و سقفی مورد استفاده قرار می گیرند. از ویژگی های این محصول به صرفه بودن، عمر بالا، تحمل قابل توجه فشار بالا، مقاومت شیمیایی ، وزن سبک ،عایق در برابر صدا، مقاوم در برابر اتش عایق در برابر سرما و گرما را می توان نام برد.

جلوگیری از اتلاف انرژی از بام ساختمان ها یکی از کاربردهای اصلی ‎فوم xps می‏ باشد. یکی راهکارهای جلوگیری از هدر رفتن انرژی، استفاده از عایق های حرارتی می باشد. با پیشرفت تکنولوژی و لزوم احداث ساختمان های سبکتر لازم شد که ضخامت جداره ها به حداقل کاهش یابد. در پی آن مسئله گریز حرارت و برودت از پوسته خارجی بنا مخصوصا سقف، به دلیل انتقال بالای دما مطرح شد. بنابراین به منظور کاهش هزینه ایجاد گرما و سرما، با قرار دادن عایق حرارتی در پوسته ساختمان ها ضریب هدایت حرارتی مجموعه را به میزان قابل توجهی کاهش داده اند.

این مجموعه با تلاش وتحقیق کارشناسان خبره و با به کارگیری تکنولوژی و متریال روز مبادرت به تولید نسل جدید مصنوعات چوبی در راستای جلوگیری از جنگل زدایی و حفظ محیط زیست کرده است. از مزایای تولید این محصولات تنوع زیاد درطرح ها، قیمت پایین، سرعت بالای تولید، مقاوم در برابر فرسایش و اشعه ماوراء بنفش و آب گریز بودن آن میتوان اشاره کرد. از دیگر مصنوعات چوبی تولید شده این مجموعه صفحه های جدید کابینت با نصف وزن صفحه های قدیمی، که استحکام ، برش و نصب آسان آن و همچنین خاصیت عدم نفوذ آب حشرات موذی و قارچ مورد استقبال مصرف کنندگان بوده است.

‏در ابتدای این مطلب لازم است تعریفی از واژه هیدروپونیک داشته باشیم. هیدوپونیک تکنولوژی کشت گیاهان بدون نیاز به خاک‏ است؛ در واقع ریشه گیاهان به جای قرار گرفتن در خاک‏ در ترکیبات غذایی و ریز مغذی های لازم از طریق حل شدن در آب به گیاه می رسد. کشاورزی به روش هیدوپونیک مزیت های بسیار زیادی دارد. در این سیستم تمامی عناصر مورد نیاز که رشد سالم گیاه را تحت تاثیر قرار می دهند می توانند به راحتی کنترل و نگهداری شوند۔ این عوامل عبارتند از: نور، دما، رطوبت، ‎PH مواد مغذی و اب می باشد. توانایی کنترل این عناصر باعث می شود زمان صرف شده برای کشاورزی هیدوپونیک ساده تر و کمتر از کشاورزی با خاک گردد.

‏عایق کاری سالن های دامداری و مرغداری یکی از موضوعات بسیار مهم و ضروری محسوب می شود که اگر به درستی انجام شود می تواند صرفه جویی های فراوانی در بخش های مختلف به همراه داشته باشد. روش های مختلفی برای عایق کاری این سالن ها وجود دارد که در این میان فوم عایق ‎XPS‏ برای عایق کاری مورد استفاده قرار می گیرد۔ عایق کاری سالن های دامداری و مرغداری به طور کلی نقش بسیار مهمی در کاهش مرگ و میر دام و طیور دارد و این روند قطعا در سوددهی بیشتر برای صاحبان این مشاغل یک موضوع مهم محسوب می شود۔ عموما در فصل زمستان از لوازم گرمایشی استاندارد استفاده می شود و برای جلوگیری از اتلاف انرژی و حرارت موجود فوم فوم xps می تواند برای سقف ها و حتی دیوارها یک گزینه بسیار مهم و موثر محسوب شود.

‏یکی از دلایل تخریب سطح جاده ها در فصل سرما ، نفوذ آب و ایجاد رطوبت و یخ زدگی می باشد.  نفوذ آب در زمان بارندگی به لایه های زیر سطحی و نمناک کردن آن و سپس نفوذ هوای سرد موجب یخ زدگی می شود. تکرار این اتفاق موجب تخریب سطح آسفالت شده و به همین جهت برای جلوگیری از این اتفاق درکشورهای پیشرفته این محصول را در زیرسازی جاده ها استفاده می کنند. به علت استحکام فشاری بالای فوم xps ، میزان جذب بسیار پایین رطوبت و مقاومت این عایق در برابر پوسیدگی، در حوزه راهسازی به عنوان عایق در زیرسازی جاده ها و پیاده روها، زیرسازی باند فرودگاه و ریل قطارها استفاده می شود.

این محصول از متریال های سبک و جدید در صنعت ساختمان سازی است که با طراحی وساخت مهندسین این شرکت تولید می شود و در ساخت پروژه های انبوه سازی با توجه به شرایط اقلیمی کشور بسیار مورد استقبال قرار گرفته است. استفاده از این دیوارها امکان اجرای تاسیسات آب و برق را بدون تخریب امکان پذیر کرده و پیشرفت فوق العاده کار در مقایسه با مصالح موجود در بازار مثل آجر و بلوک از مزایای بزرگ این محصول است. از دیگر مزایای ‎Foamize four‏ عایق ‎صوت‏ عایق حرارت، عایق رطوبت، کاهش قابل توجه وزن سازه به دلیل سبکی دیوار، اجرای آسان و سرعت بالا، افزایش فضای مفید بناء ایمن در برابر زلزله، کاهش ظرفیت تاسیسات سرمایش و گرمایش و تهویه مطبوع، کاهش هزینه نیروی انسانی را می توان نام برد.

کاربردهای مختلف فوم xps
ویژگی های فوم xps

به دلیل ساختار ویژه عایق xps، این محصول از نظر عایق بودن دارای ویژگی های منحصر به فردی می باشد که می توان به موارد زیر اشاره کرد:

برخی از کاربردهای عایق اکس پی اس شامل موارد زیر است:

عایق کاری کف و سقف ساختمان، عایق کاری دیوارها

بهره برداری در زیرساخت های حمل و نقل

استفاده از سوپر عایق xps برای عایق سازی باند فرودگاه، راه آهن و جاده ها

نماکاری و ساخت قطعات دکوراتیو ساختمان

عایق کاری فونداسیون و دیوارهای نیلینگ

خرید فوم xps

شما عزیزان می توانید جهت خرید فوم xps با بهترین قیمت و هرگونه پرسش با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

استفاده از عایق ایکس پی اس برای عایق کردن دیوار در دو حالت کلی قابل اجرا است:

دیوار سبز ساختمانی؛ به این معنا که از اول ساختمان را براساس یک دیوار عایق و سبک بنا کنیم که در این حالت علاوه بر مزیت عایق شدن دیوار از سایر مزایای دیوار xps نیز بهره مند خواهیم شد.

حالت دیگر این که دیوارهای ساخته شده با دیوارهای غیرعایق را با عایق xps پوشش دهیم. با این کار از دو مزیت بزرگ عایق حرارتی و عایق صوتی برای دیوارهایمان بهره خواهیم برد. عایق ایکس پی اس به هیچ عنوان اثراتی سوء و زیان آور برای محیط زیست ندارد.

انواع فوم xps

فوم XPS معمولی

فوم XPS معمولی:

فوم XPS معمولی از پلی استایرن با ساختار چند لایه تشکیل شده است. این لایه های متعدد این نوع فوم را به یک عایق حرارتی بسیار خوب تبدیل می کند. فوم xps معمولا به عنوان عایقی مناسب جهت مقاومت در برابر سرما و گرما در ساختمان ها استفاده می شود.

فوم XPS تقویت شده با فایبرگلاس

فوم XPS تقویت شده با فایبرگلاس:

فوم XPS تقویت شده با فایبرگلاس از مقاومت مکانیکی بالاتری نسبت به فوم معمولی برخوردار است. این نوع فوم علاوه بر عایق حرارتی در برابر فشار و ضربه نیز مقاومت دارد. به عنوان عناصر سازه ای در پروژه های ساختمانی و ساخت تجهیزات دریایی استفاده می شود.

فوم XPS با روکش آلومینیوم

فوم XPS با روکش آلومینیوم:

فوم XPS با روکش آلومینیوم دارای لایه نازکی از آلومینیوم بر روی سطح خود است. این روکش آلومینیومی فوم XPS را در برابر رطوبت بهتر مقاوم می کند. این نوع فوم معمولاً در سیستم های عایق در معرض رطوبت مانند سقف و کف استفاده می شود.

فوم XPS با پوشش حرارتی:

این نوع فوم XPS روی یکی از سطوح خود روکش حرارتی دارد. این پوشش حرارتی باعث افزایش عایق حرارتی فوم می شود و از ریزش ذرات ریز و مواد جامد در حین نصب جلوگیری می کند. به عنوان عایق در سیستم های گرمایش و سرمایش ساختمان ها استفاده می شود.

سوالات متداول

امروز فوم های پلی یورتان، پلی استایرن و فوم محبوب xps از پرکاربردترین فوم ها برای ساخت انواع ساندویچ پانل می باشد.

 

  • قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش (UV)
  • تعرض به گرمایی و انقباض
  • قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی
  • تعرض به آب
  1. ترکیب مواد
  2. فرآیند ساخت و ساز
  3. ضخامت و روش پردازش
  4. مقیاس تولید
  5. بازارها و تقاضا

علاوه بر ساندویچ پانل های سقفی و دیواری و لعاب، به نما، لامپ، فلنج، پیچ، ماستیک، قوطی های فلزی و فوم درزگیر نیز نیاز خواهید داشت.