رفتن به محتوای اصلی
هزینه ساخت سردخانه با ساندویچ پانل چقدر است؟

هزینه ساخت سردخانه با ساندویچ پانل چقدر است؟

هزینه ساخت سردخانه با ساندویچ پانل در مقایسه با سایر مصالح ساختمانی بسیار کمتر و مقرون به صرفه تر است. ساخت سرد خانه با استفاده از مصالح سنتی به زمان و هزینه بیشتری نیاز دارد بنابراین در ساخت سرد خانه ها اغلب از ساندویچ پانل استفاده می شود. باید بدانیم مهمترین وظیفه یک سردخانه، جلوگیری از فساد کالاهای داخل آن با حفظ کیفیت طولانی مدت است اگر یک سردخانه نتواند مواد غذایی را در مدت معین سالم نگهداری کند یعنی یک سردخانه استاندارد نیست.

 

ساخت سردخانه

ساخت و هزینه ساخت سردخانه با ساندویچ پانل

در ابتدا برای ساخت سردخانه باید اطلاعات کافی درباره ی انواع سردخانه و کاربرد آن‌ها داشته باشید، برای استفاده از ساندویچ پانل ها نیز باید هزینه ساخت سرخانه با ساندویچ پانل را بدانید تا بتوانید به درستی تصمیم بگیرید. باید به این نکته توجه کنید که راه‌اندازی سردخانه برای شما صرفه اقتصادی دارد یا نه؟ و یا به چه صورت میتواند باعث درآمدزایی برای شما شود؟

از نظر دسته بندی سردخانه‌ها به دو دسته سردخانه‌های ثابت و متحرک تقسیم‌ بندی می شوند. سردخانه‌های متحرک داخل کانتینرها یا سایر سازه‌های فلزی ساخته شده و قابلیت جابجایی دارد. اما سردخانه‌های ثابت در یک ساختمان ساخته شده و قابل‌جابه‌جایی نمی باشند. همچنین تجهیزات مورد استفاده در هر دو نوع سردخانه یکسان است. در ادامه به بررسی برخی نکات جهت ساخت یک سردخانه استاندارد می پردازیم.

 • موقعيت محل سردخانه:

محل قرار گیری سرد خانه باید در مرکز منطقه تولید و مجاور راه اصلی باشد تا امکان رفت و آمد کلیه وسایل نقلیه امکان پذیر باشد. زمین سرد خانه باید مستحکم باشد تا آب در سطح آن جمع نشود همچنین زه کشی خوبی داشته باشد و دسترسی به منابع آب و برق هم در آن آسان باشد.

 • اسكلت سردخانه:

اسكلت سردخانه ممكن است به صورت اسكلت با مصالحی مانند بتون، اسكلت فلزی، بتون آرمه و يا به صورت پيش ساخته، ساخته شود.

 • طرح ساختمان:

ساختمان سردخانه باید طوری طراحی شود که همه انبارها به یک راهروی اصلی منتهی شود. در داخل ساختمان انبار نباید ستون های زیادی وجود داشته باشد همچنین قرار گرفتن پله در جلوی در مناسب نیست. سطح سردخانه باید هم سطح با راهروهای اصلی باشد.

مطالب پیشنهادی  معرفی چسب عایق ساندویچ پانل

موتورخانه بايد در مركز ساختمان قرار گيرد تا لوله‌كشی ‌های موردنياز به حداقل برسد. جنس دیوارها باید از مواد مقاوم و قابل شستشو باشد به همین جهت استفاده از ساندویچ پانل در ساخت سرد خانه توصیه می شود. نحوه قرارگيری لوله‌ها در داخل سردخانه بايد به گونه‌اي باشد كه از يخ‌زدگي و ورود جانوران موذی به داخل سردخانه جلوگيری شود.

 

هزینه ساخت سردخانه با ساندویچ پانل را بدانید

 • اندازه انبار:

اندازه انبارها بستگی به اینکه به چه منظوری مورد استفاده قرار بگیرد دارد. باید به این نکته توجه کنید که نمی توان محصولات مختلف را باهم انبار کرد و باید بعضی از محصولات را جداگانه انبار کنید.

 • كف سردخانه:

در روش های قدیمی از موادی مانند بتون و شن برای پوشش کف سرد خانه استفاده شده است. در این روش ها کف سرد خانه را تا عمق 30 سانتی متر از ریگ و شن می پوشانند و روی شن به ترتیب طبقات زیر قرار می گرفت:

 • یک لایه بتن به ضخامت 5 تا 10 سانتی متر
 • عایق رطوبتی مانند قیر
 • عایق حرارتی در دو لایه: انواع عایق حرارتی شامل چوب پنبه و پشم شیشه
 • حدود 10 سانتیمتر بتون

 

پوشش کف سرد خانه با ساندویچ پانل دو رو نایلون:

پوشش کف سرد خانه با هزینه ساخت سردخانه با ساندویچ پانل

ساندویچ پانل دو رو نایلون یکی از ساندویچ پانل های است که برای کف سردخانه استفاده می شود. در ساندویچ پانل دو رو نایلون بجای ورق های فلزی در دو طرف از نایلون استفاده می شود که باعث سبک شدن وزن پانل ها می شود.

نصب این ساندویچ پانل ها بسیار ساده و آسان است و در اتمام کار سطح پانل را بتون ریزی می کنند که باعث کاهش میزان

مطالب پیشنهادی  ساندویچ پانل رنگی و تاثیر آن در ساختمان

انتقال حرارت می شود. این ساندویچ پانل ها می توانند جایگزین خوبی برای مصالح سنتی پرهزینه باشند. هزینه ساخت سردخانه با ساندویچ پانل دو رو نایلون در مقایسه با دیگر مواد ساختمانی کم تر است.

 

کاربرد ساندویچ پانل ها برای سردخانه

ساندویچ پانل دیواری و هزینه ساخت سردخانه با ساندویچ پانل

ساندویچ پانل دیواری سرد خانه ای:

استفاده از ساندویچ پانل های دیواری به جای درست کردن دیوار در سرد خانه ها بسیار راحت تر و کم هزینه تر است.

ساندویچ پانل های دیواری سردخانه ای دارای ضخامت 8 الی 15 سانتی متر هستند که به دلیل نوع اورلیپ آن کمترین انتقال حرارت را دارد و بهترین گزینه برای دیوار های سردخانه به شمار می آیند.

این نوع ساندویچ پانل ها به دلیل استفاده از پلی اورتان در ساختار خود در مقایسه با دیوار آجری 40 برابر سبک تر هستند و در برابر شرایط محیطی بسیار مقاوم است. از دیگر مزیت های این ساندویچ پانل  غیر قابل اشتغال بودن و نصب آسان آن است.

 • ویژگی ديوارها:

دیوار های سرد خانه معمولا از قسمت بیرون به داخل از قسمت های زیر تشکیل می شود:

 1. اگر دیوار مسطح نباشد سیمان مورد نیاز است.
 2. عایق رطوبتی مثل قیر و گونی
 3. عايق حرارتی در دو لايه كه معمولاً به صورتی چسبانده مي‌شوند كه درزها بر روي همديگر قرار نگيرند
 4. لایه نهایی که ممکن است از سیمانی و یا ورقه های گالوانیزه و یا رنگ باشد

 

هزینه ساخت سردخانه با ساندویچ پانل در ایران

ساندویچ پانل سقفی سرد خانه ای:

ساندویچ پانل سقفی سرد خانه ای مقاومت بالایی در برابر رطوبت و حرارت دارند و میزان بسیار زیادی از هدر رفتن انرژی جلوگیری کرده که باعث کاهش هزینه ها هم خواهد شد. این ساندویچ پانل ها دارای ضخامت مناسبی هستند و با اورلپ های که دارند روی یکدیگر چفت می شوند و انتقال حرارت و دما را به صفر می رساند.

مطالب پیشنهادی  تفاوت ساندویچ پانل سقفی و دیواری

از این ساندویچ پانل ها به دلیل قیمت مناسب و سبک بودن برای ساخت انواع سوله نیز استفاده می کنند.

 • ویژگی سقف:

پوشش سقف می تواند به صورت شیب دار و یا صاف باشد. به صورت کلی پوشش سقف از قسمت بیرونی به داخل به صورت زیر است:

 • سطح صاف که برای زیر سازی عایق مورد استفاده قرار می گیرد.
 • عایق رطوبتی
 • دو یا چند لایه عایق حرارتی

 

عوامل موثردر هزینه ساخت سردخانه با ساندویچ پانل

هزینه ساخت سردخانه با ساندویچ پانل

با توجه به محیط و ابعاد سردخانه هزینه ساخت سردخانه با ساندویچ پانل ها متفاوت است.ساندویچ پانل ها انواع مختلفی دارد که کاربرد های متفاوتی نیز دارد. علاوه بر هزینه ساخت سردخانه با ساندویچ پانل باید هزینه تجهیزات سرمایشی را نیز در نظر گرفت.

از دیگر فاکتورهایی که برای ساخت سردخانه با ساندویچ پانل، باید در نظر گرفت شامل: ابعاد سازه است که با توجه به مساحتی که دارد، می تواند هزینه ها را کاهش یا افزایش دهد. قیمت ساندویچ پانل با توجه به کیفیتی که دارد. و همچنین نوع کاربری آن که برای هر سردخانه متفاوت است و بر اساس آن قیمت نیز تغییر می کند.

 

بدست آوردن هزینه دقیق ساخت سردخانه با ساندویچ پانل ها

قبل از تصمیم‌گیری برای ساخت یک سردخانه استاندارد و خوب باید تمام هزینه‌ها و برنامه‌ریزی‌های مالی را به صورت دقیق مورد ارزیابی کنید. برای محاسبه دقیق هزینه های ساخت سردخانه هرچه  اطلاعات اولیه پیرامون پروژه دقیق‌تر باشد، طراحی و برآورد هزینه ها دقیق‌تر خواهد بود.

اگر قصد دارید هزینه ساخت سرخانه ی خود را با ساندویچ پانل کاهش دهید. میتوانید از شرکت کبیر پانل بهترین ساندویچ پانل ها و مناسب ترین آن را برای سردخانه خود خریداری کنید. همچنین میتوانید جهت اطلاع از قیمت و نوع کاربری انواع ساندویچ پانل ها با ما تماس در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برگشت به بالا