رفتن به محتوای اصلی
آشنایی با ورق گالوانیزه پانچ شده

آشنایی با ورق گالوانیزه پانچ شده

ورق گالوانیزه پانچ شده

ورق گالوانیزه پانچ شده به ورق فولادی گالوانیزه شده توسط روی گفته می‌شود که  اساس تولید ورق‌ های گالوانیزه، ورق سرد است. یکی از ویژگی های ورق این است که حتی اگر پوشش روی آن از بین برود زنگ نخواهد‌ زد. هنگام تولید چندین میکرون فلز روی را در تمامی سطوح ورق برای جلوگیری از زنگ خوردگی آن در برابر عوامل بیرونی پخش می‌کنند.

این ورق در سازه های ساندویچ پانل سقفی و ساندویچ پانل دیواری مورد استفاده قرار می‌گیرد. اصطلاح گالوانیزه از پیل گالوانی گرفته شده است و  اگر در سطح ورق خراشی ایجاد شود به جای آهن سطح روی اکسید می‌شود و از زنگ زدن مصون می‌ماند. میزان مقاومت پوشش روی گالوانیزه به ضخامت آن بستگی دارد. یکی از بهترین روش های گالوانیزه نمودن ورق های آهنی غوطه‌ ور کردن آنها در حوضچه مذاب است.

از نظر شکل ظاهری این ورق به سه نوع بدون گل، گل‌ ریز و گل‌ درشت تقسیم بندی می‌گردد. تفاوت این سه دسته در شکل گیری کریستال(گل) بر روی ورق است. شکل گری کریستال ها بسته به میزان روی و سرعت سرد نمودن ورق متفاوت است.

ورق پانچ چیست؟

ورق پانچ یا ورق مشبک  محصول انجام عملیات پانچ بر روی انواع ورقه‌ های فلزی است. ورق‌ های فلزی می‌توانند از جنس گالوانیزه (ورق سفید)، ورق روغنی (ورق نورد سرد)، ورق سیاه (ورق نورد گرم)، ورق استیل و ورق آلومینیوم باشند. زمان بر بودن، سختی و صرف نیروی زیاد موجب پدیدار شدن روش‌ های نوین در این زمینه شد و همان طور که در ادامه بررسی خواهد شد، امروزه از دستگاه‌ های مدرنی همچون لیزر و CNC، پرس پانچ، پرفوراسیون غلتکی و . . . استفاده می‌شود.

ورق گالوانیزه پانچ شده

تولید کننده ورق پانچ

به منظور تولید ورق پانچ تا ضخامت های معین و بسته به جنس آن، ورق فلزی تحت فشار پرس دستگاه پانچ قرار می گیرد و با ایجاد حفره هایی بر روی تمام سطح آن، ورق فلزی به شکل مشبک یا اصطلاحا پانچ در می آید. حفره ها و سوراخ های ایجاد شده بر روی ورق پانچ می تواند در اشکال مختلف همانند دایره، مستطیل، مربع و . . . باشد و به منظور تولید ورق پانچ با اشکال پیچیده تر نیاز به محاسبات بیشتر و عبور متعدد ورق فلزی در زوایای مختلف از زیر دستگاه پانچ می باشد. این نوع فرآیند متداول ترین نوع تولید ورق پانچ می باشد که در صنعت کاربرد بسیار زیادی دارد.

انواع ورق پانچ

ورق پانچ فولادی

ورق پانچ از ورق‌ های فولادی نورد گرم یا سرد تولید می‌شود؛ ورق پانچ سیاه (که با ورق نورد گرم تولید شده است) مقاومت بیشتری در برابر ضربه و دما دارد. این در حالی است که ورق پانچ نورد سرد، خواصی مانند مقاومت در برابر فرسایش و رطوبت دارد.

ورق پانچ گالوانیزه

این ورق، جزء ورق‌ های فولادی محسوب می‌شود، اما یک تفاوت عمده با سایر ورق‌ های فولادی دارد؛ ورق گالوانیزه‌ی فولادی به سبب انجام فرایند گالوانیزاسیون یا «روی‌اندود کردن» روی آن، مقاومت بیشتری در برابر اُکسید آهن یا خوردگی‌ های احتمالی محصولات فولادی دارد.

ورق پانچ استیل

ورق پانچ استیل

ورق استیل به فولاد کم‌کربن هم معروف است و ویژگی بسیار برجسته‌ی آن (مانند ورق گالوانیزه) مقاومت در برابر انواع خوردگی است. ورق پانج استیل، بین انواع ورق‌ های پانچ، بسیار پُرطرفدار است و در صنایعی مانند پتروشیمی، آب‌رسانی، نیروگاه‌ های تولید برق و صنایع دارویی و غذایی استفاده می‌شود.

ورق پانچ آجدار

ورق آجدار، نوعی از ورق فولادی است که برآمدگی‌ ها و آج‌ هایی در سطح ظاهری خود دارد. ورق آجدار، قابلیت ویژه‌ای در ایجاد اصطکاک دارد و این نکته بسیاری از مشکلات صنعتی و غیر صنعتی را حل می‌کند. از ورق‌ های پانچ آجدار در بخش‌ هایی مانند راهسازی، ساخت پله‌ های فرار اضطراری، دستگاه‌ های صنعتی و ساخت ماشین آلات، زیاد استفاده می‌شود.

ورق پانچ روغنی

ورق روغنی، نوعی از ورق فولادی است که با فرآیند نورد سرد ساخته می‌شود. محصولات نورد سرد، تفاوت‌ های زیادی با محصولات نورد گرم دارند؛ یکی از این تفاوت‌ ها، ویژگی‌ های ظاهری است. ورق روغنی، برخلاف ورق سیاه، ظاهری بسیار صیقلی و براق دارد. از ورق پانچ روغنی در صنایع روکار و به منظور زیبا سازی محصولات ساخته‌ شده از فولاد، استفاده می‌شود.

 

ورق گالوانیزه رنگی

 

انواع دستگاه های موجود برای تولید ورق مشبک

 • روش ضربی
 • روش سمبه ماتریس
 • روش واترجت
 • روش پرس پانچ
 • پرفوراسیون غلطکی
 • لیزر
 • CNC

مزایای استفاده از ورق گالوانیزه پانچ شده

 • روش گالوانیزاسیون نسبت به سایر روش‌ هایی که برای جلوگیری از زنگ زدن آهن استفاده می‌شود هزینه کمتری دارد.
 • ورق‌ های گالوانیزاسیون در محیط هایی که خوردگی بالا دارند بین ۲۰ تا ۳۰ سال عمر می‌کنند.
 • مقاومت بالا در برابر زنگ‌ زدگی و اصطکاک
 • بازرسی و نظارت آسان
 • محافظت خودکار سطح در برابر آسیب‌ های محیطی

 

کاربرد ورق پانچ

کاربرد ورق پانچ

ورق پانچ کاربرد های بسیار وسیعی در صنایع مختلف، معماری و حتی هنر دارند و استفاده از آن در زمینه های مختلف امری است انکار ناپذیر می باشد. این کاربرد ها را به طور کلی می توان به موارد زیر تقسیم نمود:

 • کاربرد در حفاظ هواکش موتورخانه ها
 • کاربرد در ساخت قطعات لوازم خانگی
 • کاربرد  در ایستگاه های اتوبوس
 • تولید صنایع فلزی و دکوراسیون
 • حفاظی برای نیروگاه های برق
 • حفاظ برای دکل های مخابراتی
 • سقف و دیواره های آسانسور
 • ساخت حفاظ هایی برای مناطق حساس نظامی و زندان ها
 • ساخت درب هایی برای در پارکینگ ها، ورودی منازل و انبار ها
 • جداسازی و دانه بندی در خطوط تولید مواد غذایی و کشاورزی
 • قابل استفاده در پروژه های صنعتی، ساختمانی، بهداشتی، پتروشیمی، ورزشی، کشاورزی

قیمت ورق گالوانیزه پانچ شده

قیمت این ورق متاثر از چندین فاکتور است، در واقع  ورق روغنی است که توسط فلز روی پوشش داده می شود. ورق روغنی از ورق آهن در طی فرآیند نورد سرد تولید می شود. افزایش و کاهش قیمت ورق روغنی و قیمت ورق آهن به طور چشمگیری بر روی قیمت گالوانیزه موثر است. از این ورق در تهیه و تولید انواع گالوانیزه رنگی، شیروانی و ورق رنگی شيروانی استفاده می شود. تغییرات قیمت نیز بر روی قیمت انواع ورق تاثیر مستقیم خواهد داشت. به طور کلی قیمت هر متر مربع  بسته به نوسانات ارزی و تغییرات قیمت مواد اولیه و قیمت تمام شده مراحل تولید نیز متغیر است.

پشتیبانی و تضمین کیفیت

 کبیرپانل در راستای بهینه‌ سازی و بهبود و ارتقاء کیفیت هر چه بیشتر با تکیه بر دانش و تجربه خود امکان خرید و سفارش‌ دهی محصولات اختصاصی مورد نیاز از قبیل ورق گالوانیزه، کانکس و فوم پلی یورتان تخته ای را از شرکت معتبر ما برای شما عزیزان فراهم کرده است. و این تضمین را به شما خواهیم داد که بهترین نوع محصول مد نظر شما را هر نوع ورق فولادی که باشد به شما تحویل دهیم.

آدرس: تهران، سعادت آباد، میدان فرهنگ، بلوار ۲۴ متری، نبش پنجم شرقی، پلاک ۲۷، واحد ۶

 ۰۲۱۲۸۴۲۴۸۳۰
 ۰۲۱۲۶۷۶۰۶۲۶

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برگشت به بالا