رفتن به محتوای اصلی
ورق آلوزینک چیست؟

ورق آلوزینک چیست؟

ورق های آلوزینک همان طور که از نامش مشخص است از ترکیب آلومینیم و روی ساخته می شود. این ورق یکی از انواع ورق های پوشش دار فولادی محسوب می گردد؛ که به دلیل کاربرد فراوان در صنعت، همواره مورد توجه قرار می گیرد. این ورق در دسته ورقه های گالوانیزه به حساب می آید. این محصول دارای مزایای متعددی است که می توان در قسمت های مختلفی از آن بهره برد. در این مقاله می خواهیم صفر تا ۱۰۰ این ورق را به شما معرفی نماییم.

ورق آلوزینک چیست؟

ورق آلوزینک با نام های تجاری مختلفی مثل گالوالوم نیز شناخته می شود. این ورق یک فلز گالوانیزه نورد شده مرکب از آلیاژهای آلومینیوم (۵۵ درصد)، روی (۴۳٫۴ درصد) و سیلیکون (۱٫۶ درصد) می باشد. که از آن در ساخت انواع ساندویچ پانل های دیواری و سقفی استفاده می شود. از این ورق بیشتر در شرایطی با اسیدیته بالا و یک فضای متراکم صنعتی استفاده می شود.

این فلز اغلب در صنایع عایق کاری و تهویه استفاده می شود. آلوزینک با ارائه راه حل موثرتر با هزینه کمتر، مزایای متمایز زیادی را نسبت به فولاد آلومینیز شده معمولی یا آلودیپ BQ نشان می دهد. این محصول با یک پوشش نازک و در عین حال فوق‌العاده مؤثر و بدون اثر انگشت عرضه می‌شود که دارای مزیت دوگانه تقویت حفاظت موقت فلز در حین ذخیره‌سازی و حمل و نقل است، به عنوان روان‌کننده خشک عمل می‌کند و عملکرد کشش عمیق آن را بهبود می‌بخشد.

ویژگی های ورق آلوزینک

ویژگی های ورق آلوزینک

فولاد به طور معمول دارای مزیت های گوناگونی است. که این مزیت ها سبب شده کاربردهای زیادی در صنعت پیدا کند. اما با انجام عملیات مختلف بر روی آن می توان کارایی و ویژگی های خاص و ظریف تری نیز از بر آن اعمال کرد. ورق آلوزینک که از پوشش آلومینیوم – زینک بهره مند است دارای خصوصیات قابل توجهی است. در ادامه به مهم ترین ویژگی های این ورق اشاره می کنیم.

فولاد ضد زنگ به عنوان یک فلز بسیار قوی اما قابل کار، مقاوم در برابر خوردگی و دماهای شدید شناخته شده است. این ویژگی ها به این معنی است که این فلز همه کاره به طور گسترده در تمام زمینه های زندگی، از صنعتی گرفته تا کاربردهای خانگی استفاده می شود. 

یکپارچگی

یکپارچگی در ظاهر و ثبات در کیفیت از مزیت های منحصر به فرد ورق های گالوالوم به حساب می آید. این ویژگی به سبب متریال و فرآیند تولید این ورق شکل می گیرد. وجود سطح یکپارچه در این محصول وجود دارد. از این ویژگی می توان در بعضی قسمت ها که ویژگی ظاهری محصول اهمیت دارد استفاده نمود. یکپارچگی این ورق علاوه بر استحکام مناسبی که دارد از زیبایی خوبی هم برخوردار است. 

دوام بالا

ورق گالوالوم با توجه به مقاومت بالایی که در برابر خوردگی دارد، دارای عمری تا ۲۰ برابر ورق فولادی معمولی است. مقاومت و استحکام این ورق مخصوصا در محیط مرطوب به بسیار بالا است. به همین دلیل در قسمت های مختلفی از آن بهره می برند. در محیط های مرطوب مخصوصا در قسمت ساخت سقف نیز از این ورق استفاده می شود. به همین دلیل این ورق در بسیاری از قسمت ها مورد استفاده قرار می گیرد.

شکل پذیری

از دیگر مواردی که به عنوان ویژگی های این ورق از اهمیت بالایی برخوردار است، قابلیت شکل پذیری آن می باشد. اساس تشکیل دهنده این محصول همان ورق روغنی یا ورق نورد سرد است که به خودی خود شکل پذیری و انعطاف بالایی دارد. اما مواد به کار رفته در تولید این محصول باعث ایجاد خاصیت شکل پذیری بهتری در آن شده است. که بعد از انجام عملیات فرم دهی، ظاهر ورق تغییرات نا متعارف و یا ناهمگونی نداشته باشد.

وزن پایین، امکان رنگ کاری، جوش پذیری بالا و امکان ایجاد برشکاری با کمک لیزر از دیگر ویژگی های این ورق است.

نحوه تولید ورق گالوالوم

نحوه تولید ورق آلوزینک

بر اساس استانداردها و الزامات آن در خصوص تولید ورق آلوزینک، اول باید درصد وزنی عناصر استفاده شده در پوشش دهی ورق مشخص شود. همچنین می بایستی حوضچه های مذاب این فلزات نیز تهیه شوند. از آنجایی که روش پوشش دهی این ورق گالوانیزاسیون گرم است، ورق روغنی پس از تولید باید از این حوضچه ها رد شود.

اگر این فرآیند به صورت رول ورق صورت پذیرد، کاملا مکانیزه و اتوماتیک می باشد. در صورتی که ورق ها به صورت شیت در حوضچه های گالوانیزه وارد شوند، گاهی اوپراتورهایی به شکل دستی نیز در این فرآیند دخالت می کنند. سایر مراحل تولید ورق گالوالوم کاملا مشابه با تولید ورق گالوانیزه می باشد.

کاربرد ورق های آلوزینک

درصنعت از مواد و متریال مختلفی در قسمت های کتعددی استفاده می شود. اما همواره افراد در تلاش هستند تا از موادی با کیفیت بالا و ایمن همراه با صرفه اقتصادی مناسب استفاده کنند. این موارد شامل، شکل پذیری، دوام، مقاومت و استحکام، و … می شود. در ادامه قصد داریم نمونه هایی از کاربرد این ورق را برای شما شرح دهیم.

ساخت سقف

استفاده از این ورق برای ساخت سقف به شکل مستقیم نیست. بلکه از آن ها ورق های رنگی تولید می کنند.  پس از این کار ورق رنگی را با عملیات فرم دهی به اشکال مختلف شیروانی تولید می کنند. این کار بیشتر در مناطق شمالی و بارانی مورد استفاده قرار می گیرد. در کل یکی از مهم ترین کاربرد این ورق ها در تولید ساندویچ پانل سقفی می باشد. آلوزینک به عنوان یک بستر خوب برای پوشش‌های ارگانیک، امکان اعمال مستقیم رنگ را بدون نیاز به عملیات‌های اولیه وقت‌گیر نیز می‌دهد. وقتی همه این ویژگی ها به این واقعیت اضافه شود که آلوزینک به راحتی شکل می گیرد و جوش داده می شود و در عین حال عمر طولانی آن تضمین می شود، واضح است که این فلز بهترین انتخاب برای انواع عایق، ناودان، حصار، سقف و پوشش فلزی است.

ساخت درزگیر (فلاشینگ)

یکی از موارد مهم در ساخت محصولاتی چون شیروانی، درزگیری آن است. با توجه به خصوصیات جوش پذیری ورق آلوزینک، وزن پایین و همین طور انعطاف بالا یکی از بهترین گزینه ها برای درزگیری می باشد. برای نبشی کشی ساختمان نیز به عنوان درزگیر می توان از این نوع ورق  استفاده کرد.

پوشش دیوار

در بعضی از ساختمان ها مخصوصا آن هایی که دیواره شان در معرض خطر مانند ضربه هستند، از پوشش گالوالوم استفاده می کنند. به طور مثال ورودی پارکینگ های بزرگ را با ورق های آلوزینک پوشش می دهند. این کار موجب می شود تا از برخورد اتومبیل به آن ها جلوگیری شود. همچنین از این ورق ها برای زیباسازی دیوارها نیز استفاده می شود.

اهمیت استفاده از پانل با ورق گالوالوم

همان طور که اشاره کردیم، استفاده از ساندویچ پانل ها از اهمیت بالایی برخوردار است. مخصوصا استفاده از ورق آلوزینک در ساخت پانل ها علاوه بر افزایش مقاومت و دوام، کیفیت آن را نیز به طور چشمگیری افزایش می دهد. این سازه های پیش ساخته به دلیل کاربردهای بسیاری که دارد برتری محسوسی نسبت به مصالح سنتی پیدا کرده است. به همین دلیل اگر به دنبال سازه ای با دوام، قابلیت نصب آسان، زیبا و مقاوم هستید، حتما استفاده از این نوع سازه های پیش ساخته پیشنهاد می شود.

قیمت ورق های آلوزینک

این ورق ها نیز به مانند اکثر انواع ورق ها و مقاطع فولادی، هم به صورت وارداتی و هم تولید داخل در بازار موجود می باشند. خوشبختانه کیفیت آلوزینک داخلی بسیار بالا بوده و به لحاظ قیمت نیز شرایط رقابتی مناسبی نسبت به تولیدات شرکت های خارجی دارند. قیمت ورق های آلوزینک تولید کارخانه های مختلف و کشورهای مختلف یکسان نیست و شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد قیمت روز انواع ورق فولادی از جمله ورق های آلوزینک با ما تماس بگیرید.

کاربرد ورق گالوالوم

  • صنایع تهویه هوا
  • ساخت انواع اگزوز
  • ساخت منابع آب ذخیره
  • ساخت آبگرمکن
  • اتصالات
  • تابلو برق
  • ساخت انواع تابلوهای راهنمایی رانندگی
  • پروفیل درب و پنجره
  • کابینت سازی یخچال سازی
  • پوشش کف کانکس

خرید پانل با کیفیت با ورق گالوالوم

خرید پانل تولید شده با ورق آلوزینک

 

همان طور که اشاره کردیم آلوزینک ها ورق هایی با ویژگی ها و کاربردهای زیاد است. این ورق ها موجب افزایش استحکام و کیفیت ساندویچ پانل ها نیز می گردد. مجموعه کبیرپانل که یکی از بهترین تولیدکنندگان انواع ساندویچ پانل دیواری و سقفی است، از بهترین متریال و مواد در ساخت آنان استفاده می کند. همچنین تمامی محصولات این مجموعه دارای گواهینامه های استاندارد نیز می باشد. تا علاوه بر خرید محصولی با ظاهری زیبا، از کیفیت و استاندارد نیز برخوردار باشد. برای خرید انواع محصولات و کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره های ذیل تماس حاصل فرمایید.

 ۰۲۱۲۸۴۲۴۸۳۰
 ۰۲۱۲۶۷۶۰۶۲۶
 ۰۲۱۲۶۷۶۰۲۰۸
 ۰۹۱۲۸۴۸۱۴۴۹
 ۰۹۱۲۱۲۰۴۴۴۶
 ۰۹۱۲۹۵۳۰۸۳۸

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برگشت به بالا